NUMERO145
Retrosuperfuture
NUMERO145 oval Frame
Retrosuperfuture NUMERO145 oval Frame
1 left
Flexible payments with Scalapay, Klarna or PayPal at checkout
EASY 14-DAY RETURNS
SHIPPING FROM ITALY
2-YEAR WARRANTY INCLUDED
OFFICIAL RETROSUPERFUTURE RETAILER
KEY DETAILS
Brand: Retrosuperfuture
Style Code: 82O
Color Code: 001
Gender: Unisex
Category: Frame
Frame shape: Oval frame
Material: Acetate
Frame color:
Lens color:
Style: Minimal
Made in: Italy
EAN/UPC: 8059026147239
SIZE
Lens width: 53 mm
Bridge width: 21 mm
Temple length: 145 mm
FIT
Fit information is provided to help you choose with confidence.
Fit: medium.
The model is suitable for most face shapes, but is recommended for:
Square Face - Diamond Face - Triangle Face - Heart Face - Round Face - Oval Face
Key Details
Brand: Retrosuperfuture
Style Code: 82O
Color Code: 001
Gender: Unisex
Category: Frame
Frame shape: Oval frame
Material: Acetate
Frame color: Black
Lens color: Transparent
Style: Minimal
Made in: Italy
EAN/UPC: 8059026147239
SIZE
Lens width: 53 mm
Bridge width: 21 mm
Temple length: 145 mm